" Nakazy prawa są następujące: żyć uczciwie, drugiemu nie szkodzić, każdemu oddać co mu się należy. " - ULPIAN

ul. Wyszyńskiego 21
42-400 Zawiercie

Napisz do nas:

zawiercie3@komornik.pl

Komornik Zawiercie - poczta

Zadzwoń do nas: 

+48 32 673 04 50

Komornik Zawiercie - telefon

KOMORNIK MOŻE PRZYJMOWAĆ WNIOSKI PRZECIWKO DŁUŻNIKOM

Z CAŁEJ APELACJI KATOWICKIEJ (Z CAŁEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO)

Komornik Zawiercie
Komornik Zawiercie

Komornik Sądowy przy Sadzie Rejonowym w Zawierciu 

Piotr Małek 
Kancelaria Komornicza nr II
ul. Wyszyńskiego 21
42-400 Zawiercie

Komornik Zawiercie - poczta

Napisz do nas:

zawiercie3@komornik.pl

Kod BIC (SWIFT): BPKOPLPW

numer rachunku bankowego: 

 88 1020 2498 0000 8102 0392 2150

Komornik Zawiercie - telefon

Zadzwoń do nas:

+48 32 673 04 50

Niealimentacja a egzekucja komornicza – co warto wiedzieć?

19 kwietnia 2023

Uchylanie się od alimentów nie jest niestety rzadkością. W praktyce zdarza się bowiem bardzo często. Cierpią na tym uprawnieni, głównie dzieci. Na szczęście prawo przewiduje możliwość wyegzekwowania środków od zobowiązanego. Poniżej przeczytasz, jak skutecznie wywalczyć zaległe alimenty.

 

Czym jest niealimentacja i co za nią grozi?

 

Na wstępie należy wyraźnie podkreślić, że uporczywe uchylanie się od płacenia alimentów jest przestępstwem. Dotyczy to sytuacji, gdy zobowiązany zalega z płatnościami przez 3 miesiące lub jeżeli suma zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych. Sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

W jaki sposób wyegzekwować zaległe alimenty?

 

Komornik Piotr Małek z Zawiercia udzieli Państwu wskazówek, jak wyegzekwować płatności od zobowiązanego. To stosunkowo prosta procedura. Uprawniony do pobierania alimentów przede wszystkim musi posiadać odpowiedni dokument, najczęściej wyrok zasądzający alimenty, opatrzony klauzulą wykonalności. Wystarczy zgłosić się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji i załączyć wspomniany dokument. Wniosek o wszczęcie egzekucji można pobrać w zakładce „Do pobrania”.

 

Jak przebiega egzekucja komornicza alimentów?

 

Komornik musi w pierwszej kolejności ustalić majątek dłużnika. Jego ustalenie jest podstawą skutecznej egzekucji. W tym celu komornik zwraca się z zapytaniami m.in. do banku, ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. Co do zasady to komornik decyduje, z jakich źródeł będzie prowadzona egzekucja.

 

Komornik może ściągnąć dług np. z wynagrodzenia i/lub rachunku bankowego. Zgodnie z przepisami w przypadku egzekucji z wynagrodzenia zajęciu podlega 60% kwoty przypadającej dłużnikowi do wypłaty, a w razie egzekucji z rachunku bankowego brak jest kwoty wolnej od zajęcia. Może zdarzyć się tak, że wspomniane źródła okażą się niewystarczające. Komornik ma jednak możliwość zajęcia innych składników majątku, np. nieruchomości, pojazdów czy wierzytelności.

Inne artykuły

04 lipca 2024
Licytacje komornicze są często postrzegane jako okazja do nabycia nieruchomości lub ruchomości w atrakcyjnej cenie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, kto może w nich
22 kwietnia 2024
Egzekucja komornicza to proces prawny, który może budzić wiele pytań i wątpliwości. Jest to procedura, która pozwala wierzycielowi na przymusowe dochodzenie należności od dłużnika. Czas