" Nakazy prawa są następujące: żyć uczciwie, drugiemu nie szkodzić, każdemu oddać co mu się należy. " - ULPIAN

ul. Wyszyńskiego 21
42-400 Zawiercie

Napisz do nas:

zawiercie3@komornik.pl

Komornik Zawiercie - poczta

Zadzwoń do nas: 

+48 32 673 04 50

Komornik Zawiercie - telefon

KOMORNIK MOŻE PRZYJMOWAĆ WNIOSKI PRZECIWKO DŁUŻNIKOM

Z CAŁEJ APELACJI KATOWICKIEJ (Z CAŁEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO)

Komornik Zawiercie
Komornik Zawiercie

Komornik Sądowy przy Sadzie Rejonowym w Zawierciu 

Piotr Małek 
Kancelaria Komornicza nr II
ul. Wyszyńskiego 21
42-400 Zawiercie

Komornik Zawiercie - poczta

Napisz do nas:

zawiercie3@komornik.pl

Kod BIC (SWIFT): BPKOPLPW

numer rachunku bankowego: 

 88 1020 2498 0000 8102 0392 2150

Komornik Zawiercie - telefon

Zadzwoń do nas:

+48 32 673 04 50

Kiedy warto skorzystać z pomocy komornika?

16 lutego 2023

Komornik to jeden z zawodów prawniczych. Zajmuje się przede wszystkim ściąganiem długów. Wiele osób traktuje jego pomoc jako ostateczność. To duży błąd, bowiem szybka egzekucja komornicza często pozwala skutecznie odzyskać należność przy niskim nakładzie środków własnych. Należy pamiętać, że w przypadku skutecznej egzekucji kosztami egzekucyjnymi obciążany jest dłużnik- inaczej niż ma to miejsce przy windykacji, kiedy to koszt windykacji obciąża wierzyciela. Poniżej dowiesz się, kiedy warto udać się do komornika oraz jakie warunki musisz spełnić, aby móc uzyskać jego pomoc.

 

W czym pomoże Ci komornik?

 

Jak już zostało wspomniane, komornik przeprowadza egzekucje komornicze. To postępowanie, w ramach którego wierzyciel ma szansę na odzyskanie przysługującej mu należności. Dysponując tytułem wykonawczym (np. nakazem zapłaty, wyrokiem, postanowieniem sądu) zdecydowanie powinieneś wybrać się do komornika. Jeżeli dłużnik pomimo wezwań, próśb lub istnienia obowiązku zapłaty, stwierdzonego tytułem wykonawczym, obowiązku tego nie zrealizował, to jasny sygnał, że pomoc komornika jest niezbędna.

 

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z pomocy komornika?

 

Aby było możliwe wszczęcie egzekucji przez komornika z Zawiercia lub z innego miasta, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze, wysokość długu oraz fakt jego istnienia muszą być stosownie poświadczone. Wierzyciel jest więc zobowiązany do przedstawienia tytułu egzekucyjnego. Najczęściej będzie to oczywiście orzeczenie sądowe. Może to być również akt notarialny lub ugoda wypracowana w toku mediacji.

 

Tytuł egzekucyjny musi być opatrzony tzw. klauzulą wykonalności, którą nadaje sąd po złożeniu wniosku przez wierzyciela. Stanowi ona poświadczenie, że zobowiązanie wynikające z tytułu egzekucyjnego może być przedmiotem egzekucji komorniczej.

 

Powyższe dokumenty składa się do komornika wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji. Jeżeli wierzyciel nie zna majątku dłużnika, co w praktyce zdarza się bardzo często, można dodatkowo wnioskować o poszukiwanie majątku.

Inne artykuły

22 kwietnia 2024
Egzekucja komornicza to proces prawny, który może budzić wiele pytań i wątpliwości. Jest to procedura, która pozwala wierzycielowi na przymusowe dochodzenie należności od dłużnika. Czas
01 listopada 2023
Komornik sądowy to ważny zawód, ponieważ jego głównym zadaniem jest egzekwowanie należności wynikających z tytułów wykonawczych. Choć wiele osób kojarzy zawód komornika przede wszystkim z