" Nakazy prawa są następujące: żyć uczciwie, drugiemu nie szkodzić, każdemu oddać co mu się należy. " - ULPIAN

ul. Wyszyńskiego 21
42-400 Zawiercie

Napisz do nas:

zawiercie3@komornik.pl

Komornik Zawiercie - poczta

Zadzwoń do nas: 

+48 32 673 04 50

Komornik Zawiercie - telefon

KOMORNIK MOŻE PRZYJMOWAĆ WNIOSKI PRZECIWKO DŁUŻNIKOM

Z CAŁEJ APELACJI KATOWICKIEJ (Z CAŁEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO)

Komornik Zawiercie
Komornik Zawiercie

Komornik Sądowy przy Sadzie Rejonowym w Zawierciu 

Piotr Małek
Kancelaria Komornicza nr II
ul. Wyszyńskiego 21
42-400 Zawiercie

Komornik Zawiercie - poczta

Napisz do nas:

zawiercie3@komornik.pl

Kod BIC (SWIFT): BPKOPLPW

numer rachunku bankowego: 

 88 1020 2498 0000 8102 0392 2150

Komornik Zawiercie - telefon

Zadzwoń do nas:

+48 32 673 04 50

Jaka kwota wynagrodzenia jest wolna od zajęcia komorniczego?

31 maja 2023

Postępowanie egzekucyjne może przysporzyć wiele stresu. Chodzi bowiem o finanse, a więc i o środki do życia. Prawo ogranicza jednak możliwości komornika - w tym sensie, że wyznacza maksymalną kwotę zajęcia pensji. Poniżej przeczytasz, jakich potrąceń możesz się spodziewać, jeżeli jest prowadzona wobec Ciebie egzekucja.

 

Kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2023 roku

 

Kwota wolna od zajęcia komorniczego zmienia się wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, która wynosi obecnie 3490 zł brutto. W tym miejscu warto więc podkreślić, że stawka jest stale modyfikowana, a więc warto na bieżąco kontrolować obowiązujący stan prawny. Kolejny wzrost nastąpi wraz z 1 lipca 2023 roku.

 

Jeśli dłużnik zarabia 3490 zł brutto, co przekłada się na kwotę 2710 zł netto, komornik nie ma prawa zabrać z jego pensji nic. Wówczas egzekucja może wiązać się z zajęciem innych aktywów, np. nieruchomości, pojazdów i innych. W przypadku zarobków powyżej tej kwoty komornik ma prawo pobierać całą nadwyżkę. Komornik z Zawiercia Piotr Małek podkreśla, że od kwoty 7500 zł brutto (co odpowiada 5440 zł netto), komornik pobiera połowę wypłaty. Dla wielu osób jest to bardzo dotkliwe obciążenie finansowe, ale niestety, jest to konsekwencja nieuregulowania swoich zobowiązań.

 

Zajęcie pensji a obowiązek alimentacyjny

 

Znacząco inaczej jest w przypadku, gdy wobec dłużnika orzeczono obowiązek płacenia alimentów będących przedmiotem postępowania egzekucyjnego. W takiej sytuacji nie istnieje odgórnie ustalona kwota wolna od zajęcia. Komornik ma prawo pobrać aż 3/5 pensji, jednak po odliczeniu obowiązkowych składek. Oznacza to, że nie ma znaczenia, czy dłużnik zarobki dłużnika wynoszą 3490 złotych brutto, tj. minimalne wynagrodzenie za pracę, czy więcej.

Inne artykuły

27 lipca 2023
Egzekucja komornicza to proces, w którym komornik sądowy zajmuje majątek dłużnika w celu zaspokojenia roszczeń wierzyciela. Jednak nie wszystkie przedmioty mogą być zabrane przez komornika.
30 czerwca 2023
Czy zdarzyło Ci się, że ktoś nie oddał Ci pożyczonych pieniędzy? Niestety współcześnie nie jest to rzadkością. Samodzielne wyegzekwowanie długów może być trudne, ale istnieje